Maestro - en to pt translation catalogue (518 entries)

en: <strong>404 Error </strong>- no page here
pt: <strong>Erro 404 </strong>- Nenhuma página encontrada

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
pt: Ops! Podemos lhe ajudar no item que está procurando. Veja algumas sugestões de links abaixo, pode ajudar.

en: Look it in archives
pt: Buscando no histórico

en: Search can be used
pt: O sistema de procura pode ser utilizado

en: Most Used Categoriesd
pt: As categorias mais utilizadas

en: Tags also can be used
pt: TAGS também podem ser utilizados

en: Primary Navigation
pt: Navegação Primária

en: Footer navigation
pt: Navegação do rodapé

en: Leave reply
pt: Comente

en: You need enter email in options panel
pt: Você precisa informar um e-mail no painel de opções

en: Thank you for your message!</h2>
pt: Muito obrigado por enviar sua mensagem!</h2>

en: Unknown error, during message sending</h2>
pt: Eita! Erro desconhecido durante o envio da mensagem</h2>

en: Wrong check code. Please try again</h2>
pt: Código de acesso errado. Por favor, tente novamente</h2>

en: Enter your name
pt: Entre com seu nome

en: Your email
pt: Seu e-mail

en: Mail subject
pt: Título do e-mail

en: Type your email!
pt: Digite seu e-mail!

en: Email is incorect
pt: O e-mail está incorreto

en: Type your name!
pt: Digite seu nome!

en: Type the subject!
pt: Digite o título!

en: Type the message!
pt: Digite a mensagem!

en: Type the answer!
pt: Digite a resposta!

en: Wrong  answer!
pt: Resposta errada!

en: All
pt: Tudo

en: Sorry, no results were found.
pt: Desculpa, nenhum resultado encontrado.

en: Older
pt: Antigo

en: Newer
pt: Novo

en: A Section added by hook
pt: Uma sessão adicionado pelo Hook

en: <p class="description">This is a section created by adding a filter to the sections array, great to allow child themes, to add/remove sections from the options.</p>
pt: <p class="description">Essa é uma sessão criada por adicionando um filtro, ótimo para Child Themes, para adicionar/remover sessões das opções.</p>

en: <p>Panel to configure theme options. If you have any questions or suggestions, please write on our forum <a href="http://support.crumina.net"/>support.crumina.net</a></p>
pt: <p>Painel para configurar as opções do Tema. Se você tem alguma sugestão ou dúvidas, por favor utilize o nosso fórum <a href="http://support.crumina.net"/>support.crumina.net</a></p>

en: Theme Options
pt: Opções do Tema

en: Crumina Theme Options panel
pt: Painel de opções Crumina Theme

en: Theme Information 1
pt: Informação do Tema 1

en: <p>This is the tab content, HTML is allowed.</p>
pt: <p>Esse é o conteúdo do TAB, HTML é permitido aqui.</p>

en: Theme Information 2
pt: Informação do Tema 2

en: <p>This is the sidebar content, HTML is allowed.</p>
pt: <p>Esse é o conteúdo do SIDEBAR, HTML é permitido aqui.</p>

en: Main Options
pt: Opções Principais

en: <p class="description">Main options of site</p>
pt: <p class="description">Opções Principais do site</p>

en: Select a 16px X 16px image from the file location on your computer and upload it as a favicon of your site
pt: Selecione uma imagem com as dimensões 16px x 16px do seu computador e carregue como um Favicon no seu site

en: Header Logotype image
pt: Imagem do logotipo do cabeçalho

en: Select an image from the file location on your computer and upload it as a header logotype
pt: Selecione uma imagem do seu computador e carregue no cabeçalho da página como Logotipo.

en: Logotype text
pt: Texto do logotipo

en: If you do not use logo image - you can type text here
pt: Se você não usar nenhuma imagem no logo, você pode digitar o texto aqui

en: Logotype style
pt: Estilo do logotipo

en: Select what type of logo you want.
pt: Selecione qual o tipo de logotipo que você quer usar.

en: Top block with address
pt: Bloco superior com o endereço

en: Enable or disable address block
pt: Habilitar ou desabilitar ao bloco de endereço

en: Top adress panel
pt: Painel Superior

en: Please do not use single qoute here
pt: Por favor, não use aspas simples aqui

en: This is top adress info block.
pt: Essa é a informação do bloco de endereço na parte superior.

en: Language selection shortcode
pt: Selecione um atalho para língua utilizada

en: You can type shortcode of language select tht your translating plugin provide
pt: Você pode digitar o atalho da sua língua através do plugin de tradução instalado

en: Fixed header
pt: Cabeçalho fixo

en: Enable or disable fixed header
pt: Habilitar ou desabilitar cabeçalho fixo

en: Header variant
pt: Cabeçalho variante

en: Enable or disable Responsive CSS
pt: Habilitar ou desabilitar Responsive CSS

en: Custom JS
pt: Customização do JS

en: Generate your tracking code at Google Analytics Service and insert it here.
pt: Gerar o seu Código de rastreamento nos serviços do Google Analytics e insira aqui.

en: Custom CSS
pt: Customização do CSS

en: You may add any other styles for your theme to this field.
pt: Você talves adicione qualquer outro estilo (CSS) para seu tema neste campo.

en: Top panel Options
pt: Opções do Painel Superior

en: Display login panel
pt: Mostrar o painel de LOGIN

en: Enable or disable login form
pt: Habilitar ou Desabilitar o formulário de LOGIN

en: Icon for panel text
pt: Ícone para painel de texto

en: You can upload own icon here
pt: Você pode carregar seu próprio ícone aqui

en: Title top panel
pt: Título do painel superior

en: Title of right column
pt: Título da coluna direita

en: Subtitle top panel
pt: Subtitulo do painel superior

en: Subtitle of right column
pt: Subtitulo da coluna direita

en: Text for top panel
pt: Texto do painel superior

en: Text, that will displayed in top panel
pt: Texto, que será exibido no painel superior

en: Social accounts
pt: Redes Sociais

en: <p class="description">Type links for social accounts</p>
pt: <p class="description">Digite o link das suas redes sociais</p>

en: Facebook link
pt: Link do Facebook

en: Paste link to your account
pt: Copie o link para sua conta

en: Show in header
pt: Mostrar no cabeçalho

en: If checked - will be display in header of theme
pt: Se marcado, será exibido no cabeçalho do tema

en: Twitter link
pt: Link do Twitter

en: Flickr link
pt: Link do Flickr

en: Vimeo link
pt: Link do Vimeo

en: Last FM link
pt: Link do Last FM

en: Dribble link
pt: Link do Dribble

en: Paste alternative link to Rss
pt: Copie as alternativas de link para RSS

en: Posts list options
pt: Opções de Posts

en: <p class="description">Parameters for posts and archives (social share etc)</p>
pt: <p class="description">Parâmetros para posts e arquivamentos (social compartilhar etc)</p>

en: Select format for posts displaying
pt: Selecione o formato para mostrar os posts

en: Social share buttons
pt: Botões para compartilhar na Rede Social

en: With this option you may activate or deactivate social share buttons.
pt: Com essa opção você pode ativar e desativar os botões de compartilhamento das redes sociais.

en: Custom share code
pt: Código customizado de compartilhamento

en: You may add any other social share buttons to this field.
pt: Você talves adicione outros botões de compartilhamento nas redes sociais neste campo.

en: Author Info
pt: Informações do Autor

en: This option enables you to insert information about the author of the post.
pt: Essa opção você pode exibir as informações do autor em seu post.

en: Links in author info
pt: Links sobre informações do Autor

en: Enable or disable additional links in author box
pt: Habilita ou desabilita links adicionais sobre o Autor

en: Thumbnail on inner page
pt: Thumbnail no topo do artigo

en: Display featured image on single post
pt: Mostrar Featured Image em um único post

en: On
pt: Ligado

en: Off
pt: Desligado

en: Post thumbnail width (in px)
pt: Thumbnail em post com tamanho (em px)

en: Post  thumbnail height (in px)
pt: Thumbnail em post com altura (em px)

en: Post info
pt: Informações do post

en: It is information about the post (time and date of creation, author, comments on the post).
pt: Essas são as informações sobre o post (Tempo e data de criação, autor, comentários no post).

en: Portfolio Options
pt: Opções do Portfolio

en: Portfolio page
pt: Página do Portfólio

en: Please select main portfolio page (for proper urls)
pt: Por favor, seleciona a página principal do Portfólio (Para seus próprios URLs)

en: Sorting items
pt: Ordenar Itens

en: Portfolio columns
pt: Colunas do Portfólio

en: Portfolio style
pt: Estilo do Portfólio

en: Square
pt: Quadrado

en: Round
pt: Redondo

en: Date in portfolio
pt: Data no portfólio

en: Portfolio text location
pt: Localização do texto no Portfólio

en: Portfolio image display
pt: Mostrar imagem no Portfólio

en: Sort images in portfolio single
pt: Ordenar imagens em uma única página do portfólio

en: Images order
pt: Imagens ordenadas

en: Unlimited sidebars
pt: Ilimitado sidebars

en: <p class="description">Add or delete your own sidebars</p>
pt: <p class="description">Adicione ou delete seus próprios sidebars</p>

en: Custom sidebar name
pt: Nome do SIDEBAR customizado

en: You may create a custom sidebar to be displayed on a single page.
pt: Você talves crie um sidebar customizado para mostrar em uma determinada página

en: Styling Options
pt: Opções de Estilo

en: <p class="description">Style parameters of body and footer</p>
pt: <p class="description">Parâmetros de estilo aplicados nas páginas principais e rodapé</p>

en: Site color version
pt: Versão da cor do site

en: Main menu alignment
pt: Alinhamento do menu principal

en: Body layout
pt: Layout principal

en: Main site color
pt: Cor do site principal

en: Color of buttons, tabs, links, borders etc.
pt: Cor dos botões, tabs, links, bordas e etc.

en: Secondary site color
pt: Cor do site secundário

en: Color of inactive or hovered elements
pt: Cor dos inativos ou sobresaltados elementos

en: Body background color
pt: Cor de plano de fundo do site principal

en: Select background color.
pt: Selecione a cor de plano de fundo.

en: Custom background image
pt: Imagem de plano de fundo customizado

en: Upload your own background image or pattern.
pt: Carregue a sua própria imagem.

en: Background image repeat
pt: Repetição da imagem de plano de fundo

en: Select type background image repeat
pt: Selecione o tipo de repatição do plano de fundo

en: Fixed body background
pt: Plano de fundo principal fixado

en: Footer background color
pt: Cor do plano de fundo do rodapé

en: Select footer background color.
pt: Selecione a cor do plano de fundo do rodapé

en: Footer font color
pt: Cor da fonte do rodapé

en: Select footer font color.
pt: Selecione a cor da fonte do rodapé.

en: Custom footer background image
pt: Customização da imagem do plano de fundo do rodapé

en: Upload your own footer background image or pattern.
pt: Carregue a sua própria imagem de plano de fundo do rodapé

en: Footer background image repeat
pt: Repetição do imagem do plano de fundo do rodapé

en: Contact page options
pt: Opções da página de contato

en: <p class="description">Contact page options</p>
pt: <p class="description">Opções da página de contato</p>

en: Text on top
pt: Texto em cima

en: This is the description field, again good for additional info.
pt: Esse é o campo de descrição, novamente para boas informações adicionais.

en: Adress in contact page
pt: Endereço na página de contato

en: Additional text
pt: Texto adicional

en: Address on Google Map
pt: Endereço no Google Map

en: Fill in your address to be shown on Google map.
pt: Preencha com seu endereço para exibir no Google Map

en: Form address
pt: Formulário de Endereço

en: Email address for contact form
pt: E-mail para formulário de contato

en: Footer section options
pt: Opções de sessão do rodapé

en: <p class="description">Footer section options</p>
pt: <p class="description">Opções de sessão do rodapé</p>

en: Display twitter statuses before footer
pt: Mostrar o status do Twitter antes do rodapé

en: Cache Tweets in every:
pt: Cache dos Tweets a cada:

en: In Hours
pt: Em horas

en: Number of latest tweets display:
pt: Número dos últimos tweets para exibição:

en: Username:
pt: Nome do usuário:

en: Layouts Settings
pt: Configuração do layout

en: <p class="description">Configure layouts of different pages</p>
pt: <p class="description">Configure diferentes tipos de layout nas páginas</p>

en: Single pages layout
pt: Layout em páginas

en: Select one type of layout for single pages
pt: Selecione um tipo de layout para páginas

en: Archive Pages Layout
pt: Layout em páginas de arquivamento

en: Select one type of layout for archive pages
pt: Selecione um tipo de layout para as páginas de arquivamento

en: Single posts layout
pt: layout para posts

en: Select one type of layout for single posts
pt: Selecione um tipo de layout para posts

en: Search results layout
pt: Layout para os resultados das pesquisas

en: Select one type of layout for search results
pt: Selecione um tipo de layout para os resultados das pesquisas

en: 404 Page Layout
pt: Layout das páginas 404

en: Select one of layouts for 404 page
pt: Selecione um tipo de layout das páginas 404

en: Icons customization
pt: Customização dos ícones

en: Recent from portfolio block
pt: Recentes do Portfólio block

en: News from category block
pt: Novidades do Portfólio block

en: Styled list widget
pt: Lista de estilos do widget

en: Text widget
pt: Texto widget

en: Typography
pt: Tipografia

en: <p class="description">Typography settings</p>
pt: <p class="description">Configurações Tipografia</p>

en: Body main font size
pt: Tamanho da fonte principal

en: Select font size.
pt: Selecione o tamanho da fonte

en: Body main font color
pt: Cor da fonte principal

en: Select font color.
pt: Selecione a cor da fonte

en: H1 elements style
pt: Estilo do elemento H1

en: H1 elements color
pt: Cor do elemento H1

en: Click on field to choose color
pt: Clique no campo para escolher a cor

en: H2 elements style
pt: Estilo do elemento H2

en: H2 elements color
pt: Cor do elemento H2

en: H3 elements style
pt: Estilo do elemento H3

en: H3 elements color
pt: Cor do elemento H3

en: H4 elements style
pt: Estilo do elemento H4

en: H4 elements color
pt: Cor do elemento H4

en: H5 elements style
pt: Estilo do elemento H5

en: H5 elements color
pt: Cor do elemento H5

en: H6 elements style
pt: Estilo do elemento H6

en: H6 elements color
pt: Cor do elemento H6

en: <strong>Theme URL:</strong>
pt: <strong>URL do tema:</strong>

en: <strong>Author:</strong>
pt: <strong>Autor:</strong>

en: <strong>Version:</strong>
pt: <strong>Versão:</strong>

en: Theme Information
pt: Informação do tema

en: Documentation
pt: Documentação

en: Options
pt: Opções

en: <span id="footer-thankyou">Options Panel created using the <a href="
pt: <span id="footer-thankyou">Opções de painel criado usando o<a href="

en: Import / Export
pt: Importar / Exportar

en: Are you sure? Resetting will loose all custom values.
pt: Você tem certeza? Apagando tudo, todas as informações que preencheu serão apagadas.

en: Reset to Defaults
pt: Restaurar para valores padrão

en: <strong>Settings Imported!</strong>
pt: <strong>Configurações importadas!</strong>

en: <strong>Settings Saved!</strong>
pt: <strong>Configurações salvas!</strong>

en: <strong>Settings have changed!, you should save them!</strong>
pt: <strong>As configurações foram alteradas! Salve as novas configurações!</strong>

en: <strong><span></span> error(s) were found!</strong>
pt: <strong><span></span> erro(s) foram encontrados!</strong>

en: <strong><span></span> warning(s) were found!</strong>
pt: <strong><span></span> avisos(s) foram encontrados!</strong>

en: Import / Export Options
pt: Opções de Importação / Exportação

en: Import Options
pt: Opções de Importação

en: Input your backup file below and hit Import to restore your sites options from a backup.
pt: Coloque o seu arquivo de backup abaixo e clique em IMPORTAR para restaurar as configurações do seu site do arquivo de backup.

en: Input the URL to another sites options set and hit Import to load the options from that site.
pt: Coloque a URL para um outra opção de site e clique em IMPORTAR para carregar as opções do site.

en: Import
pt: Importar

en: WARNING! This will overwrite any existing options, please proceed with caution!
pt: CUIDADO! Essas configurações serão sobreescritas, por favor, execute com cautela!

en: Export Options
pt: Opções de Exportação

en: Here you can copy/download your themes current option settings. Keep this safe as you can use it as a backup should anything go wrong. Or you can use it to restore your settings on this site (or any other site). You also have the handy option to copy the link to yours sites settings. Which you can then use to duplicate on another site
pt: Aqui você pode copiar/download suas configurações de tema atuais. Mantenha o seu backup em dia para utilizar quando necessário ou quando ocorrer algum erro. Ou você pode usar esse arquivo para restaurar as configurações deste site (ou qualquer outro site). Você também tem a opção de copiar um link com as configurações do site. Assim, você pode usar para duplicar as configurações para um outro site.

en: From:
pt: De:

en:  To:
pt: Para:

en: The fonts provided below are free to use custom fonts from the <a href="http://www.google.com/webfonts" target="_blank">Google Web Fonts directory</a>
pt: As fontes fornecidas abaixo são gratuitas para uso do <a href="http://www.google.com/webfonts" target="_blank">Google Web Fonts directory</a>

en: Remove
pt: Remover

en: Add More
pt: Adicionar Mais

en: Browse
pt: Procurar

en: Remove Upload
pt: Remover arquivo carregado

en: This field must be a valid color value.
pt: Esse campo deve ser preenchido com um valor de cor.

en: You must provide a comma seperated list of numerical values for this option.
pt: Você deve fornecer uma lista de valores numéricos separados por vírgula, para essa opção.

en: This field must be a valid date.
pt: Esse campo deve ter uma data válida.

en: You must provide a valid email for this option.
pt: Você deve fornecer um e-mail válido para essa opção.

en: You must not enter any HTML in this field, all HTML tags have been removed.
pt: Você não pode colocar qualquer código HTML neste campo. Todas as tags HTML serão removidas.

en: You must not enter any special characters in this field, all special characters have been removed.
pt: Você nñao pode colocar nenhum caracter especial neste campo. Todos os caracteres especiais serão removidos.

en: You must provide a numerical value for this option.
pt: Você deve fornecer um valor númerico válido para essa opção.

en: You must provide a valid URL for this option.
pt: Você deve fornecer uma URL válida para essa opção.

en: Next
pt: Próximo

en: Archive by Category "%s"
pt: Arquivado por Categoria "%s"

en: Search Results for "%s" Query
pt: Resultados da pesquisa para "%s" Query

en: Posts Tagged "%s"
pt: Posts etiquetado "%s"

en: Articles Posted by %s
pt: Artigos publicados por %s

en: Error 404
pt: Erro 404

en: Page
pt: Página

en: Continue reading &#187;
pt: Continue lendo &#187;

en: Continued
pt: Continua

en: Add New
pt: Adicionar mais

en: Add New Custom Type
pt: Adicionar novo Custom Type

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Post Types
pt: Editar Post Types

en: New Post Type
pt: Novo Post Type

en: View Post Type
pt: Visualizar Post Type

en: Search Post Type
pt: Procurar Post Type

en: Nothing found in the Database.
pt: Nada encontrado no banco de dados.

en: Nothing found in Trash
pt: Nada encontrado na lixeira.

en: This is the example custom post type
pt: Esse é um exemplo de Custom Post Type

en: Portfolios
pt: Portfólios

en: Portfolio
pt: Portfólio

en: Add New Portfolio item
pt: Adicionar novo item do Portfólio

en: Edit Portfolio item
pt: Editar item do Portfólio

en: New Portfolio item
pt: Novo item do Portfólio

en: All Portfolio items
pt: Todos itens do Portfólio

en: View Portfolio item
pt: Visualizar itens do Portfólio

en: Search Portfolios item
pt: Procurar itens do Portfólio

en: No products found
pt: Nenhum produto encontrado

en: No products found in the Trash
pt: Nenhum produto encontrado na lixeira

en: Portfolio updated. <a href="%s">View product</a>
pt: Portfólio atualizado. <a href="%s">Visualizar produto</a>

en: Custom field updated.
pt: Campo customizado atualizado.

en: Custom field deleted.
pt: Campo customizado apagado.

en: Portfolio updated.
pt: Portfólio atualizado.

en: Portfolio restored to revision from %s
pt: Portfólio restaurado para revisão do %s

en: Portfolio published. <a href="%s">View product</a>
pt: Portfólio publicado. <a href="%s">Visualizar produto</a>

en: Portfolio saved.
pt: Portfólio salvo.

en: Portfolio submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
pt: Portfólio enviado. <a target="_blank" href="%s">Visualizar produto</a>

en: Portfolio scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview product</a>
pt: Portfólio agendado para: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Visualizar produto</a>

en: Portfolio draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
pt: Rascunho do portfólio atualizado. <a target="_blank" href="%s">Visualizar produto</a>

en: Portfolio Categories
pt: Categorias do Portfólio

en: Portfolio Category
pt: Categoria do Portfólio

en: Search Portfolio Categories
pt: Procurar nas categorias do Portfólio

en: All Portfolio Categories
pt: Todos das categorias do Portfólio

en: Parent Portfolio Category
pt: Herança de categoria de Portfólio

en: Parent Portfolio Category:
pt: Herança da categoria do Portfólio:

en: Edit Portfolio Category
pt: Editar a categoria do Portfólio

en: Update Portfolio Category
pt: Atualizar a categoria do Portfólio

en: Add New Portfolio Category
pt: Adicionar nova categoria de Portfólio

en: New Portfolio Category
pt: Nova categoria de Portfólio

en: Testimonials
pt: Testemunhos

en: Testimonial
pt: Testemunho

en: Add New Testimonial
pt: Adicionar novo testemunho

en: Edit Testimonial
pt: Editar testemunho

en: New Testimonial
pt: Novo Testemunho

en: All Testimonials
pt: Todos Testemunhos

en: View Testimonial
pt: Visualizar Testemunho

en: Search Testimonial
pt: Procurar Testemunho

en: No testimonial found
pt: Nenhum testemunho encontrado

en: No testimonial found in the Trash
pt: Nenhum testemunho encontrado na lixeira

en: Clients / Partners
pt: Clientes / Parceiros

en: Client / Partner
pt: Cliente / Parceiro

en: Add New Client / Partner
pt: Adicionar novo Cliente / Parceiro

en: Edit Client / Partner
pt: Editar Cliente / Parceiro

en: New Client / Partner
pt: Novo Cliente / Parceiro

en: All Clients / Partners
pt: Todos Clientes / Parceiros

en: View Client / Partner
pt: Visualizar Cliente / Parceiro

en: Search Client / Partner
pt: Procurar Cliente / Parceiro

en: No Client / Partner found
pt: Nenhum Cliente / Parceiro encontrado

en: No Client / Partner found in the Trash
pt: Nenhum Cliente / Parceiro na lixeira

en: Features
pt: Destaques

en: Feature
pt: Destaque

en: Add New Feature
pt: Adicionar destaque

en: Edit Feature
pt: Editar destaque

en: New Feature
pt: Novo destaque

en: All Features
pt: Todos destaques

en: View Feature
pt: Visualizar destaque

en: Search Feature
pt: Procurar destaque

en: No Feature found
pt: Nenhum destaque encontrado

en: No Feature found in the Trash
pt: Nenhum destaque encontrado na lixeira

en: Galleries
pt: Galerias

en: Gallery
pt: Galeria

en: Add New Gallery
pt: Adicionar nova Galeria

en: Edit Gallery
pt: Editar Galeria

en: New Gallery
pt: Nova Galeria

en: All Galleries
pt: Todas Galerias

en: View Gallery
pt: Visualizar Galeria

en: Search Gallery
pt: Procurar Galeria

en: No Gallery found
pt: Nenhuma Galeria encontrada

en: No Gallery found in the Trash
pt: Nenhuma Galeria encontrada na lixeira

en: Mega menu
pt: Mega Menu

en: Add New Menu Item
pt: Adicionar novo Mega Menu

en: Edit Menu Item
pt: Editar item do Menu

en: Search Menu Items
pt: Procurar itens do Menu

en: Sorry: Menu Item Not Found
pt: Desculpa: Nenhum item do Menu foi encontrado

en: Sorry: Menu Item Not Found In Trash
pt: Desculpa: Nenhum item do Menu foi encontrado na lixeira

en: Left Sidebar
pt: SIDEBAR da esquerda

en: Right Sidebar
pt: SIDEBAR da direita

en: Before footer
pt: Antes do rodapé

en: Footer column 1
pt: Coluna do rodapé 1

en: Footer column 2
pt: Coluna do rodapé 2

en: Footer column 3
pt: Coluna do rodapé 3

en: Sidebar for shop
pt: SIDEBAR para shopping

en: Category icon
pt: Ícone da categoria

en: Delete this image
pt: Apagar essa imagem

en: Delete
pt: apagar

en: Cannot delete file. Something's wrong.
pt: Não pode apagar este arquivo. Alguma coisa aconteceu de errado.

en: Add
pt: Adicionar

en: Uploaded files
pt: Carregar arquivos

en: Upload new files
pt: Carregar novos arquivos

en: Add more files
pt: Adicionar mais arquivos

en: Select a color
pt: Selecionar a cor

en: Block with author info / pic
pt: Bloco com informação e foto do Autor

en: Title:
pt: Título:

en: Subtitle:
pt: Subtítulo:

en: Text
pt: Texto

en: Link to full page
pt: Link para página completa

en: Link label
pt: Rótulo do link

en: Image
pt: Imagem

en: Select Image
pt: Selecione a imagem

en: Author name
pt: Nome do autor

en: Author additional
pt: Adicionais do Autor

en: Section Title:
pt: Título da sessão:

en: Content:
pt: Conteúdo:

en: Text block with title + desc + butt
pt: Bloco de texto com título + descrição + botão

en: Title Tag:
pt: Título da TAG:

en: Description:
pt: Descrição:

en: Alignment:
pt: Alinhamento:

en: Button Label:
pt: Rótulo do botão:

en: Button URL:
pt: URL do botão:

en: Button Height:
pt: Altura do botão:

en: Button Width:
pt: Tamanho do botão:

en: Button Font Size:
pt: Tamanho da fonte do botão:

en: Display Features with icons
pt: Mostrar destaques com ícones

en: Latest articles
pt: Últimos artigos

en: Link for details page
pt: Link para mais detalhes

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Order posts
pt: Ordenar posts

en: Descending
pt: Descendente

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Order posts by
pt: Ordenar posts por

en: No order
pt: Sem ordenação

en: Order by post id
pt: Ordenar por post ID

en: Order by title
pt: Ordenar por Títulos

en: Order by post name (post slug)
pt: Ordenar por nome do post (post slug)

en: Order by date
pt: Ordenar por data

en: Order by last modified date
pt: Ordenar por data da última modificação

en: Random order
pt: Ordenação randômica

en: Order by number of comments
pt: Ordenar por número dos comentários

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: 1 column
pt: 1 coluna

en: 2 columns
pt: 2 colunas

en: 3 columns
pt: 3 colunas

en: 4 columns
pt: 4 colunas

en: Display Galleries thumbnails
pt: Mostrar Thumbnails nas Galerias

en: Display articles from some category
pt: Mostrar artigos de alguma categoria

en: Select category
pt: Selecione a categoria

en: Select news alignment
pt: Selecione novos alinhamentos

en: Icon image
pt: ícone da imagem

en: Google map
pt: Google Map

en: Some shortcode
pt: Algum Shortcode

en: Address
pt: Endereço

en: Height (in px)
pt: Altura (em px)

en: Full width?
pt: Tamanho Completo?

en: Display news/articles from some category
pt: Mostrar novidades/artigos de alguma categoria

en: Number of posts
pt: Número de posts

en: Display news/articles row from some category
pt: Mostrar novidades/artigos em linha de alguma categoria

en: Display Gallery thumbnails
pt: Mostrar Thumbnails da Galeria

en: Select gallery
pt: Selecione a Galeria

en: Display clients / partners logo
pt: Mostrar Logo dos Clientes / Parceiros

en: Must be placed in 1 column row
pt: Deve ser trocado em uma linha de coluna

en: Recent items
pt: Itens recentes

en: Any shortcode can be added here
pt: Qualquer Shortcode pode ser adicionado aqui

en: My slills widget
pt: Minhas Habilidades widget

en: My skills
pt: Minhas Habilidades

en: Subitle:
pt: Subtítulo:

en: Skill
pt: Habilidade

en: Skill percent
pt: Porcentagem da Habilidade

en: Display sticky articles from some category
pt: Mostrar destaque de artigos de alguma categoria

en: Read more
pt: Leia mais

en: Title for Tab:
pt: Título da TAB:

en: Content for Tab:
pt: Conteúdo da TAB:

en: Display clients / partners testimonials
pt: Mostrar testemunhos dos Clientes / Parceiros

en: A list of categories, with slightly tweaked output.
pt: Uma lista de categorias, com destaque em seu resultado.

en: Show post counts
pt: Mostrar total de post

en: Select Taxonomy
pt: Selecionar Taxonomy

en: Recent Posts widget
pt: Post recentes widget

en: Number of posts:
pt: Número de posts:

en: Display date or thumb:
pt: Mostrar data ou Thumb:

en: Search widget with subtitle
pt: Procurar widget com subtítulo

en: Search
pt: Procurar

en: Search for:
pt: Procurar por:

en: Display stiky articles from some category
pt: Mostrar artigos de destaque de alguma categoria

en: Tags block with subtitle
pt: Bloco de TAGS com subtítulo

en: Text block
pt: Bloco de texto

en: Text block with subtitle
pt: Bloco de texto com subtítulo

en: Displays arbritrary text of HTML just like the standard Text widget, but this one does not include the header bar and wrapper style - just a blank canvas for content
pt: Mostrar arbitrários textos de HTML como padrão de texto do widget, mas isso não incluí a barra do cabeçalho e estilo.

en: Text/HTML
pt: Texto/HTML

en: Section Content:
pt: Conteúdo da sessão:

en: Text block with tiltle + desc + butt
pt: Bloco de texto com título + descrição + botão

en: Displays sample Contact form
pt: Mostrar um formulário de contato

en: <h2>Thank you for your message!</h2>
pt: <h2>Muito obrigado pela sua mensagem!</h2>

en: <h2>Unknown error, during message sending.</h2>
pt: <h2>Erro desconhecido durante o envio da mensagem.</h2>

en: <h2>Wrong answer for the question!</h2>
pt: <h2>Resposta errado para esta questão!</h2>

en: Name
pt: Nome

en: Topic:
pt: Tópico:

en: Comment
pt: Comentário

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Anti-spam question:
pt: Questões de Anti-Spam:

en: Answer for the anti-spam question:
pt: Respostas para questões de Anti-Spam:

en: Facebook Name: ( ex: envato )
pt: Nome no Facebook: (ex: envato)

en: Width(px):
pt: Tamanho (px):

en: Border color:
pt: Cor da borda:

en: Color scheme:
pt: Cor do esquema:

en: Show stream:
pt: Mostrar stream:

en: Show faces:
pt: Mostrar rostos:

en: Show header:
pt: Mostrar cabeçalho:

en: Displays your Flickr feed
pt: Mostrar seu Flickr Feed

en: Number of photos:
pt: Número de fotos:

en: Random work from portfolio
pt: Trabalhos aleatórios do Portfólio

en: Random work
pt: Trabalhos Aleatórios

en: Height(px):
pt: Altura (px):

en: Images number:
pt: Número de imagens:

en: Display 3 articles row from some category
pt: Mostrar 3 linhas de artigos de alguma categoria

en: List of
pt: Lista de

en: Styled list
pt: Lista de estilos

en: Items wrapped in: li HTML tags
pt: Itens wrapped em: li HTML tags

en: Tabbed widget containing Popular posts, and Recent Posts
pt: Abas no widget que contém popular e recentes posts

en: Recent
pt: Recentes

en: Comments
pt: Comentários

en: Popular limit (days):
pt: Popular limitado (dias):

en: Select header format:
pt: Selecione o formato do cabeçalho:

en: Popular-Recent
pt: Popular-Recente

en: Recent-Popular
pt: Recente-Popular

en: Date
pt: Data

en: Date & Thumb
pt: Data & Thumb

en: Leave a comment
pt: Comente

en: 1 Comment
pt: 1 Comentário

en: % Comments
pt: % Comentários

en: Number tags:
pt: Número de tags:

en: Displays your latest Tweets
pt: Mostrar seus últimos Tweets

en: Use this widget to add a vCard
pt: Use esse widget para adiconar um vCard

en: Include video or audio with oEmbed
pt: Incluir um vídeio ou audio com oEmbed

en: Embed URL
pt: Embed URL:

en: Embed width in pixels
pt: Embed com tamanho em pixels

en: Description
pt: Descrição

en: Embed width:
pt: Embed tamanho:

en: Embed Description:
pt: Embed Descrição:

en: A list of categories
pt: Uma lista de categorias

en: All posts
pt: Todos os posts

en: Email
pt: E-mail

en: full page
pt: Página completa

en: (Edit)
pt: (Editar)

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: Seu comentário está esperando moderação.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt: Esse post é protegido por senha. Entre com a senha para visualizar os comentários.

en: Leave a Reply
pt: Responda

en: Leave a Reply to %s
pt: Deixa uma resposta to %s

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
pt: Você deve estar <a href="%s">conectado</a> para realizar um comentário.

en: Logged in as <a href="%s/wp-admin/profile.php">%s</a>.
pt: Conectado como <a href="%s/wp-admin/profile.php">%s</a>.

en: Log out of this account
pt: Desconectar

en: Log out &raquo;
pt: Desconectar &raquo;

en:  (required)
pt: (obrigtório)

en: Email (will not be published)
pt: E-mail (não será publicado)

en: Submit Comment
pt: Enviar comentário

en: Nothing Found
pt: Nada encontrado

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
pt: Desculpa, mas nada foi encontrado em sua pesquisa. Por favor, tente novamente com uma palavra-chave diferente.

en: Pages:
pt: Páginas:

en: By
pt: Por

en: Read details
pt: Detalhes

en: Welcome
pt: Bem-Vindo

en: login on site
pt: Conectado no site

en: Enter your login
pt: Entre com seu usuário

en: Enter your password
pt: Entre com sua senha

en: Registration
pt: Registro

en: Press ENTER to login
pt: Pressione ENTER para se conectar

en: %s ago
pt: %s atrás

en: Y/m/d
pt: d/m/Y

en: Latest Posts
pt: Últimos posts

en: Daily Archives: %s
pt: Arquivamente diário: %s

en: Monthly Archives: %s
pt: Arquivamento Mensal: %s

en: Yearly Archives: %s
pt: Arquivamento Anual: %s

en: Author Archives:
pt: Arquivamento do Autor:

en: Author Archives: %s
pt: Arquivamento do Autor: %s

en: Search Results for %s
pt: Resultados da pesquisa por %s

en: File Not Found
pt: Nenhum arquivo não encontrado
