Maestro - en to fr translation catalogue (576 entries)

en:  (required)
fr: (requis)

en:  To:
fr: A :

en: % Comments
fr: % commentaires

en: %s ago
fr: %s avant

en: (Edit)
fr: (Éditer)

en: 1 Comment
fr: 1 commentaire

en: 1 column
fr: 1 colonne

en: 2 columns
fr: 2 colonne

en: 3 columns
fr: 3 colonne

en: 4 columns
fr: 4 colonne

en: 404 Page Layout
fr: Mise en page de la page 404

en: <h2>Thank you for your message!</h2>
fr: <h2>Merci pour votre message !</h2>

en: <h2>Unknown error, during message sending.</h2>
fr: <h2>Une erreur inconnue est survenue durant l'envoie du message.</h2>

en: <h2>Wrong answer for the question!</h2>
fr: <h2>Mauvaise réponse pour la question !</h2>

en: <p class="description">Add or delete your own sidebars</p>
fr: <p class="description">Ajouter ou supprimer votre colonne</p>

en: <p class="description">Configure layouts of different pages</p>
fr: <p class="description">Configurer la mise en page des différentes pages</p>

en: <p class="description">Contact page options</p>
fr: <p class="description">Options de la page de contact</p>

en: <p class="description">Footer section options</p>
fr: <p class="description">Options de la section du pied de site</p>

en: <p class="description">Main options of site</p>
fr: <p class="description">Principales options du site</p>

en: <p class="description">Parameters for posts and archives (social share etc)</p>
fr: <p class="description">Paramètres pour les articles et les archives (partage social etc)</p>

en: <p class="description">Style parameters of body and footer</p>
fr: <p class="description">Les paramètres de style du corps central et du pied du site</p>

en: <p class="description">This is a section created by adding a filter to the sections array, great to allow child themes, to add/remove sections from the options.</p>
fr: <p class="description">Il s'agit d'une section créée en ajoutant un filtre au tableau des sections, optimal pour les thèmes enfants, pour ajouter/supprimer les sections à partir des options.</p>

en: <p class="description">Type links for social accounts</p>
fr: <p class="description">Tapez les liens de vos réseaux sociaux</p>

en: <p class="description">Typography settings</p>
fr: <p class="description">Paramètres de la typographie</p>

en: <p>Panel to configure theme options. If you have any questions or suggestions, please write on our forum <a href="http://support.crumina.net"/>support.crumina.net</a></p>
fr: <p>Panneau pour configurer les options du thème. Si vous avez des questions ou des suggestions, merci d'en faire la demande sur notre forum <a href="http://support.crumina.net"/>support.crumina.net</a></p>

en: <p>This is the sidebar content, HTML is allowed.</p>
fr: <p>Ceci est le contenu de la colonne, l'HTML est autorisé.</p>

en: <p>This is the tab content, HTML is allowed.</p>
fr: <p>Ceci est le contenu de l'onglet, l'HTML est autorisé.</p>

en: <span id="footer-thankyou">Options Panel created using the <a href="
fr: <span id="footer-thankyou">Options du panneau créé en utilisant le <a href="

en: <strong>404 Error </strong>- no page here
fr: <strong>Erreur 404 </strong>- la page que vous cherchez n'existe pas

en: <strong><span></span> error(s) were found!</strong>
fr: <strong><span></span> erreur(s) a(ont) été trouvée(s) !</strong>

en: <strong><span></span> warning(s) were found!</strong>
fr: <strong><span></span> avertissement(s) a(ont) été trouvé(s) !</strong>

en: <strong>Author:</strong>
fr: <strong>Auteur :</strong>

en: <strong>Settings Imported!</strong>
fr: <strong>Paramètres importés !</strong>

en: <strong>Settings Saved!</strong>
fr: <strong>Paramètres sauvegardés !</strong>

en: <strong>Settings have changed!, you should save them!</strong>
fr: <strong>Les paramètres ont été changés ! vous devez les sauvegardés !</strong>

en: <strong>Tags:</strong>
fr: <strong>Tags :</strong>

en: <strong>Theme URL:</strong>
fr: <strong>URL du thème :</strong>

en: <strong>Version:</strong>
fr: <strong>Version :</strong>

en: A Section added by hook
fr: Une section ajoutée par hook

en: A list of categories
fr: Une liste des catégories

en: A list of categories, with slightly tweaked output.
fr: Une liste des catégories, avec sortie légèrement modifiée.

en: About author block
fr: Bloc concernant l'auteur

en: Accordion block
fr: Bloc accordéon

en: Add
fr: Ajouter

en: Add More
fr: Ajouter plus

en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

en: Add New Client / Partner
fr: Ajouter un nouveau Client / Partenaire

en: Add New Custom Category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie customisée

en: Add New Custom Tag
fr: Ajouter un nouveau tag customisé

en: Add New Custom Type
fr: Ajouter un nouveau type de customisation

en: Add New Feature
fr: Ajouter une nouvelle caractéristique

en: Add New Gallery
fr: Ajouter une nouvelle galerie

en: Add New Menu Item
fr: Ajouter un nouveau élément du menu

en: Add New Portfolio Category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie du portfolio

en: Add New Portfolio item
fr: Ajouter un nouvel élément du portfolio

en: Add New Testimonial
fr: Ajouter un nouveau témoignage

en: Add more files
fr: Ajouter plus de fichiers

en: Additional text
fr: Texte additionnel

en: Address
fr: Adresse

en: Address on Google Map
fr: Adresse dans Google Map

en: Adress in contact page
fr: Adresse dans la page de contact

en: Alignment:
fr: Alignement :

en: All
fr: Tout

en: All Clients / Partners
fr: Tous les Clients / Partenaires

en: All Custom Categories
fr: Toutes les catégories customisées

en: All Custom Tags
fr: Tous les tags customisés

en: All Features
fr: Toutes les caractéristiques

en: All Galleries
fr: Toutes les galeries

en: All Portfolio Categories
fr: Toutes les catégories du portfolio

en: All Portfolio items
fr: Tous les éléments du portfolio

en: All Testimonials
fr: Tous les témoignages

en: All posts
fr: Tous les articles

en: Answer for the anti-spam question:
fr: Réponse pour la question anti-spam :

en: Anti-spam question:
fr: Question anti-spam :

en: Any shortcode can be added here
fr: Tout shortcode peut être ajouté ici

en: Archive Pages Layout
fr: Mise en page de la page des archives

en: Archive by Category "%s"
fr: Archive par catégorie "%s"

en: Are you sure? Resetting will loose all custom values.
fr: Etes-vous sûr? Remettre à zéro va perdre toutes les valeurs customisées.

en: Articles Posted by %s
fr: Articles postés par %s

en: Ascending
fr: Remontant

en: Author Archives:
fr: Archives de l'auteur :

en: Author Archives: %s
fr: Archives de l'auteur : %s

en: Author Info
fr: Information de l'auteur

en: Author additional
fr: Auteur additionnel

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Background image repeat
fr: Image de fond répétable

en: Before footer
fr: Avant le pied de site

en: Block with author info / pic
fr: Bloc avec auteur info / image

en: Blog categories
fr: Catégories du blog

en: Body background color
fr: Couleur du fond du corps central

en: Body layout
fr: Mise en forme du contenu

en: Body main font color
fr: Couleur de la police principale du corps central

en: Body main font size
fr: Taille de la police du corps central

en: Border color:
fr: Couleur de la bordure :

en: Box: Clickable promo block
fr: Box: Bloc promo cliquable

en: Box: Vertical tab
fr: Box: Onglet vertical

en: Browse
fr: Parcourir

en: Button Font Size:
fr: Taille de la police du bouton :

en: Button Height:
fr: Hauteur du bouton :

en: Button Label:
fr: Label de bouton :

en: Button URL:
fr: URL du bouton :

en: Button Width:
fr: Largeur du bouton :

en: By
fr: Par

en: Cache Tweets in every:
fr: Mettre en cache les tweets toutes les:

en: Cannot delete file. Something's wrong.
fr: Ne peut supprimer ce fichier. Quelque chose c'est mal passé.

en: Category icon
fr: Icône de catégorie

en: Category widget
fr: Widget catégorie

en: Click on field to choose color
fr: Cliquez sur le champ pour choisir la couleur

en: Client / Partner
fr: Client / Partenaire

en: Clients / Partners
fr: Clients / Partenaires

en: Color of buttons, tabs, links, borders etc.
fr: Couleur des boutons, onglets, liens, bordures etc.

en: Color of inactive or hovered elements
fr: Couleur des éléments inactifs ou survolés

en: Color scheme:
fr: Jeu de couleur :

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comments
fr: Commentaires

en: Contact page options
fr: Options page de contact

en: Content for Tab:
fr: Contenu pour l'onglet :

en: Content:
fr: Contenu :

en: Continue reading &#187;
fr: Lire la suite &#187;

en: Continued
fr: Continué

en: Cr: Categories with icons
fr: Cr: Catégories avec icônes

en: Cr: Tabbed Widget
fr: Cr: Widget d'onglets

en: Cr: Text block
fr: Cr: Bloc de texte

en: Crumina Theme Options panel
fr: Panneau des options du thème de Crumina

en: Custom CSS
fr: Customisation du CSS

en: Custom Categories
fr: Catégories customisées

en: Custom Category
fr: Catégorie customisée

en: Custom JS
fr: Customisation du JS

en: Custom Post
fr: Article customisé

en: Custom Tag
fr: Tag customisé

en: Custom Tags
fr: Tags customisés

en: Custom Types
fr: Types customisés

en: Custom background image
fr: Customisation de l'image du fond

en: Custom field deleted.
fr: Champ customisé supprimé.

en: Custom field updated.
fr: Champ customisé mis à jour.

en: Custom footer background image
fr: Customisation de l'image de fond de pied de site

en: Custom share code
fr: Code de customisation du partage

en: Custom sidebar name
fr: Customisé le nom de la colonne

en: Daily Archives: %s
fr: Archives journalières : %s

en: Date & Thumb
fr: Data & Miniature

en: Date in portfolio
fr: Date dans le portfolio

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete this image
fr: Supprimer cette image

en: Descending
fr: Descendant

en: Description:
fr: Description :

en: Dev Mode Info
fr: Info du mode développeur

en: Display 3 articles row from some category
fr: Affiche 3 articles en ligne à partir d'une catégorie

en: Display Features with icons
fr: Afficher les caractéristiques avec les icônes

en: Display Galleries thumbnails
fr: Afficher les miniatures des galeries

en: Display Gallery thumbnails
fr: Afficher les miniatures d'une galerie

en: Display articles from some category
fr: Afficher les articles à partir d'une catégorie

en: Display clients / partners logo
fr: Afficher le logo des clients / partenaires

en: Display clients / partners testimonials
fr: Afficher les témoignages des clients / partenaires

en: Display date or thumb:
fr: Afficher la date ou la vignette :

en: Display featured image on single post
fr: Afficher l'image à la une dans l'article ouvert

en: Display login panel
fr: Afficher le panneau de connection

en: Display news/articles from some category
fr: Afficher actualités/articles à partir d'une catégorie

en: Display news/articles row from some category
fr: Afficher actualités/articles en ligne à partir d'une catégorie

en: Display sticky articles from some category
fr: Afficher les articles mis en avant à partir d'une catégorie

en: Display stiky articles from some category
fr: Afficher les articles mis en avant à partir d'une catégorie

en: Display twitter statuses before footer
fr: Afficher les statuts Twitter avant le pied de site

en: Displays arbritrary text of HTML just like the standard Text widget, but this one does not include the header bar and wrapper style - just a blank canvas for content
fr: Afficher le texte arbitraire de l'HTML juste comme un widget standard de texte, mais celui-ci ne comprend pas la barre d'en-tête et le style d'emballage - juste une toile vierge pour le contenu

en: Displays sample Contact form
fr: Afficher un exemple de formulaire de contact

en: Displays your Flickr feed
fr: Afficher votre flux Flickr

en: Displays your latest Tweets
fr: Afficher vos derniers tweets

en: Dribble link
fr: Lien de votre Dribble

en: E-mail:
fr: E-mail :

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit Client / Partner
fr: Éditer le Client / Partenaire

en: Edit Custom Category
fr: Éditer la catégorie customisée

en: Edit Custom Tag
fr: Éditer le tag customisé

en: Edit Feature
fr: Éditer une caractéristique

en: Edit Gallery
fr: Éditer la galerie

en: Edit Menu Item
fr: Éditer un élément du menu

en: Edit Portfolio Category
fr: Éditer la catégorie du portfolio

en: Edit Portfolio item
fr: Éditer l'élément du portfolio

en: Edit Post Types
fr: Éditer des types d'article

en: Edit Testimonial
fr: Éditer témoignage

en: Email
fr: E-mail

en: Email (will not be published)
fr: E-mail (ne sera pas publié)

en: Email address for contact form
fr: Adresse email pour le formulaire de contact

en: Email is incorect
fr: L'email est incorrect

en: Embed Description:
fr: Description du embed :

en: Embed URL:
fr: Embed URL :

en: Embed width in pixels
fr: Largeur du embed en pixels

en: Embed width:
fr: Largeur du embed :

en: Enable or disable Responsive CSS
fr: Activer ou désactiver le Responsive CSS

en: Enable or disable additional links in author box
fr: Activer ou désactiver les liens additionnels dans la boîte de l'auteur

en: Enable or disable address block
fr: Activer ou désactiver le bloc de l'adresse

en: Enable or disable fixed header
fr: Activer ou désactiver l'en-tête fixée

en: Enable or disable login form
fr: Activer ou désactiver le formulaire de connection

en: Enter your login
fr: Entrez votre login

en: Enter your name
fr: Entrer votre nom

en: Enter your password
fr: Entrez votre mot de passe

en: Error 404
fr: Erreur 404

en: Export Options
fr: Options de l'exportation

en: Facebook Name: ( ex: envato )
fr: Nom du Facebook : (ex: envato)

en: Facebook link
fr: Lien de votre Facebook

en: Facebook widget
fr: Widget Facebook

en: Feature
fr: Caractéristique

en: Featured image
fr: Image à la une

en: Features
fr: Caractéristiques

en: Features list block
fr: Bloc liste caractéristiques

en: File Not Found
fr: Fichier non trouvé

en: Fill in your address to be shown on Google map.
fr: Remplissez votre adresse pour être vu sur Google Map.

en: Fixed body background
fr: Fond du corps central fixe

en: Fixed header
fr: En-tête fixée

en: Flickr link
fr: Lien de votre Flickr

en: Flickr widget
fr: Widget Flickr

en: Footer background color
fr: Couleur de fond du pied de site

en: Footer background image repeat
fr: Image de fond répétable du pied de site

en: Footer column 1
fr: Colonne de pied 1

en: Footer column 2
fr: Colonne de pied 2

en: Footer column 3
fr: Colonne de pied 3

en: Footer font color
fr: Couleur de la police du pied de site

en: Footer navigation
fr: Navigation du pied de site

en: Footer section options
fr: Options de la section du pied de site

en: Form address
fr: Adresse email du formulaire

en: From portfolio widget
fr: Widget à partir du portfolio

en: From:
fr: De :

en: Full width?
fr: Entière largeur?

en: Galleries
fr: Galeries

en: Galleries block
fr: Bloc galeries

en: Gallery
fr: Galerie

en: Generate your tracking code at Google Analytics Service and insert it here.
fr: Générez votre code de suivi du service de Google Analytics et insérez le ici.

en: Google map
fr: Google Map

en: H1 elements color
fr: Couleur des éléments H1

en: H1 elements style
fr: Style des éléments H1

en: H2 elements color
fr: Couleur des éléments H2

en: H2 elements style
fr: Style des éléments H2

en: H3 elements color
fr: Couleur des éléments H3

en: H3 elements style
fr: Style des éléments H3

en: H4 elements color
fr: Couleur des éléments H4

en: H4 elements style
fr: Style des éléments H4

en: H5 elements color
fr: Couleur des éléments H5

en: H5 elements style
fr: Style des éléments H5

en: H6 elements color
fr: Couleur des éléments H6

en: H6 elements style
fr: Style des éléments H6

en: Header Logotype image
fr: Logotype de l'en-tête du site

en: Header variant
fr: Variante de l'en-tête

en: Height (in px)
fr: Hauteur (en px)

en: Height(px):
fr: Hauteur (px):

en: Here you can copy/download your themes current option settings. Keep this safe as you can use it as a backup should anything go wrong. Or you can use it to restore your settings on this site (or any other site). You also have the handy option to copy the link to yours sites settings. Which you can then use to duplicate on another site
fr: Ici vous pouvez copier/télécharger les options actuelles de votre thème. Conservez ceci en sécurité et utilisez la comme une sauvegarde en cas de problème. Ou vous pouvez l'utiliser pour restaurer vos paramètres sur ce site (ou tout autre site). Vous avez également la possibilité de copier le lien vers les paramètres de vos sites. Que vous pouvez ensuite utiliser pour dupliquer sur un autre site

en: Home
fr: Accueil

en: Hover image
fr: Survol image

en: ID:
fr: ID :

en: Icon for panel text
fr: Icône pour le panneau texte

en: Icon image
fr: Image de l'icône

en: Icons customization
fr: Customisation des icônes

en: If checked - will be display in header of theme
fr: Si coché, il sera affiché dans l'en-tête du thème

en: If you do not use logo image - you can type text here
fr: Si vous n'utilisez pas une image pour votre logo - vous pouvez entrer un texte ici

en: Images number:
fr: Nombre d'images :

en: Images order
fr: Ordre des images

en: Import
fr: Importer

en: Import / Export
fr: Importer / Exporter

en: Import / Export Options
fr: Options pour l'import / l'export

en: Import Options
fr: Options de l'importation

en: In Hours
fr: En heures

en: Include video or audio with oEmbed
fr: Inclure une vidéo ou de l'audio avec oEmbed

en: Input the URL to another sites options set and hit Import to load the options from that site.
fr: Saisissez une URL d'un autre site avec les options et cliquez sur Importer pour charger les options à partir de ce site.

en: Input your backup file below and hit Import to restore your sites options from a backup.
fr: Saisissez votre fichier de sauvegarde ci-dessous et cliquez sur Importer pour restaurer vos options de sites à partir d'une sauvegarde.

en: It is information about the post (time and date of creation, author, comments on the post).
fr: Ce sont les informations concernant l'article (temps et date de création, auteur, commentaires de l'article).

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
fr: Oops ! Il semble que ce que vous cherchez n'est pas ici. Peut-être une recherche, ou un des liens ci-dessous, peuvent vous aider.

en: Items wrapped in: li HTML tags
fr: Articles enveloppés dans : li HTML tags

en: Language selection shortcode
fr: Sélection du language du shortcode

en: Last FM link
fr: Lien de votre Last FM

en: Latest Posts
fr: Les derniers articles

en: Latest articles
fr: Les dernières articles

en: Layouts Settings
fr: Paramètres mise en page

en: Leave a Reply
fr: Laisser une réponse

en: Leave a Reply to %s
fr: Laisser une réponse à %s

en: Leave a comment
fr: Laisse un commentaire

en: Leave reply
fr: Laisse une réponse

en: Left Sidebar
fr: Colonne de gauche

en: Link
fr: Lien

en: Link for details page
fr: Lié pour la page des détails

en: Link label
fr: Étiquette de lien

en: Link to full page
fr: Lié à la page entière

en: Links in author info
fr: Liens dans les informations de l'auteur

en: List of
fr: Liste de

en: Log out &raquo;
fr: Se déconnecter &raquo;

en: Log out of this account
fr: Se déconnecter de ce compte

en: Logged in as <a href="%s/wp-admin/profile.php">%s</a>.
fr: Connecté en tant que <a href="%s/wp-admin/profile.php">%s</a>.

en: Login widget
fr: Widget connection

en: Logotype style
fr: Style du logotype

en: Logotype text
fr: Texte du logotype

en: Look it in archives
fr: Voir dans les archives

en: Mail subject
fr: Sujet du mail

en: Main Options
fr: Options principales

en: Main menu alignment
fr: Alignement du menu principal

en: Main site color
fr: Couleur principale du site

en: Map block
fr: Bloc carte

en: Mega menu
fr: Mega Menu

en: Monthly Archives: %s
fr: Archives mensuelles : %s

en: Most Used Categoriesd
fr: Les catégories les plus utilisées

en: Must be placed in 1 column row
fr: Doit être placé dans une ligne rangée de colonne

en: My skills
fr: Mes compétences

en: My slills widget
fr: Widget mes compétences

en: Name
fr: Nom

en: New Client / Partner
fr: Nouveau un Client / Partenaire

en: New Custom Category Name
fr: Nouvel nom de la catégorie customisée

en: New Custom Tag Name
fr: Ajouter nom du tag customisé

en: New Feature
fr: Ajouter une nouvelle caractéristique

en: New Gallery
fr: Nouvelle galerie

en: New Portfolio Category
fr: Ajouter une catégorie du portfolio

en: New Portfolio item
fr: Ajouter un élément au portfolio

en: New Post Type
fr: Nouveau type d'article

en: New Testimonial
fr: Nouveau témoignage

en: Newer
fr: Suivant

en: News from category block
fr: Actualités à partir du bloc catégorie

en: News row box
fr: Box actualités

en: Next
fr: Suivant

en: No
fr: Non

en: No Client / Partner found
fr: Aucun Client / Partenaire trouvé

en: No Client / Partner found in the Trash
fr: Aucun Client / Partenaire trouvé dans la corbeille

en: No Feature found
fr: Aucune caractéristique trouvée

en: No Feature found in the Trash
fr: Aucune caractéristique trouvée dans la corbeille

en: No Gallery found
fr: Aucune galerie trouvée

en: No Gallery found in the Trash
fr: Aucune galerie trouvée dans la corbeille

en: No order
fr: Pas d'ordre

en: No products found
fr: Aucuns produits trouvés

en: No products found in the Trash
fr: Aucuns produits trouvés dans la corbeille

en: No testimonial found
fr: Aucune témoignage trouvé

en: No testimonial found in the Trash
fr: Aucune témoignage trouvé dans la corbeille

en: Nothing Found
fr: Rien n'a été trouvé

en: Nothing found in Trash
fr: Rien n'a été trouvé dans la corbeille

en: Nothing found in the Database.
fr: Rien n'a été trouvé dans la base de données.

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Number of latest tweets display:
fr: Nombre des derniers tweets à afficher :

en: Number of photos:
fr: Nombre de photos :

en: Number of posts
fr: Nombre d'articles

en: Number of posts:
fr: Nombre d'articles :

en: Number tags:
fr: Nombre de tags :

en: Older
fr: Précédent

en: Order by date
fr: Ordre par date

en: Order by last modified date
fr: Ordre par date de dernière modification

en: Order by number of comments
fr: Ordre par nombre de commentaires

en: Order by post id
fr: Ordre par l'id de l'article

en: Order by post name (post slug)
fr: Ordre par nom d'article (slug d'article)

en: Order by title
fr: Ordre par titre

en: Order posts
fr: Ordre des articles

en: Order posts by
fr: Ordre des articles par

en: Pages:
fr: Pages :

en: Parent Custom Category
fr: Catégorie customisée parente

en: Parent Custom Category:
fr: Catégorie customisée parente :

en: Parent Custom Tag
fr: Tag customisé parent

en: Parent Custom Tag:
fr: Tag customisé parent :

en: Parent Portfolio Category
fr: Catégorie parente du portfolio

en: Parent Portfolio Category:
fr: Catégorie parente du portfolio :

en: Partners logo block
fr: Bloc logo des partenaires

en: Paste alternative link to Rss
fr: Copiez un lien alternatif pour le flux RSS

en: Paste link to your account
fr: Copiez le lien de votre compte

en: Placeholder
fr: Espace réservé

en: Please do not use single qoute here
fr: Merci de ne pas utiliser une seule apostrophe ici

en: Please select main portfolio page (for proper urls)
fr: Merci de sélectionner la page principale du portfolio (pour des URLs propres)

en: Popular
fr: Populaire

en: Popular limit (days):
fr: Limite de la popularité (jours) :

en: Popular-Recent
fr: Populaire-Récent

en: Portfolio Categories
fr: Catégories du portfolio

en: Portfolio Category
fr: Catégorie du portfolio

en: Portfolio Options
fr: Options du portfolio

en: Portfolio columns
fr: Colonnes du portfolio

en: Portfolio draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
fr: Brouillon du portfolio mis à jour. <a target="_blank" href="%s">Voir le produit</a>

en: Portfolio image display
fr: Affiche de l'image du portfolio

en: Portfolio page
fr: Page du portfolio

en: Portfolio published. <a href="%s">View product</a>
fr: Portfolio publié. <a href="%s">Voir le produit</a>

en: Portfolio restored to revision from %s
fr: Le portfolio a été restauré à partir de la révision %s

en: Portfolio saved.
fr: Portfolio sauvegardé.

en: Portfolio scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview product</a>
fr: Portfolio prévu pour : <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Voir le produit</a>

en: Portfolio style
fr: Style du portfolio

en: Portfolio submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
fr: Portfolio soumit. <a target="_blank" href="%s">Voir le produit</a>

en: Portfolio text location
fr: Endroit du texte du portfolio

en: Portfolio updated.
fr: Portfolio mis à jour.

en: Portfolio updated. <a href="%s">View product</a>
fr: Portfolio mis à jour. <a href="%s">Voir le produit</a>

en: Post  thumbnail height (in px)
fr: Hauteur de la miniature de l'article (en px)

en: Post info
fr: Information de l'article

en: Post thumbnail width (in px)
fr: Largeur de la miniature de l'article (en px)

en: Posts Tagged "%s"
fr: Articles taggués "%s"

en: Posts list options
fr: Options liste des articles

en: Press ENTER to login
fr: Pressez ENTRER pour se connecter

en: Prev
fr: Préc

en: Primary Navigation
fr: Navigation primaire

en: Promo block with link itself
fr: Bloc promo avec auto-lien

en: Random order
fr: Ordre aléatoire

en: Random work
fr: Travail aléatoire

en: Random work from portfolio
fr: Travail aléatoire à partir du portfolio

en: Read details
fr: Lire les détails

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Recent
fr: Récent

en: Recent Posts widget
fr: Widget articles récents

en: Recent from portfolio block
fr: Récent à partir du bloc portfolio

en: Recent items
fr: Éléments récents

en: Recent-Popular
fr: Récent-Populaire

en: Registration
fr: Enregistrement

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove Upload
fr: Supprimer l'upload

en: Reset to Defaults
fr: Remettre par défault

en: Responsive mode
fr: Mode responsive

en: Right Sidebar
fr: Colonne de droite

en: Round
fr: Rond

en: Search
fr: Chercher

en: Search Client / Partner
fr: Chercher un Client / Partenaire

en: Search Custom Categories
fr: Chercher une catégorie customisée

en: Search Custom Tags
fr: Chercher des tags customisés

en: Search Feature
fr: Chercher une caractéristique

en: Search Gallery
fr: Chercher une galerie

en: Search Menu Items
fr: Chercher un élément du menu

en: Search Portfolio Categories
fr: Chercher les catégories du portfolio

en: Search Portfolios item
fr: Chercher un élément des portfolios

en: Search Post Type
fr: Chercher le type d'article

en: Search Results for "%s" Query
fr: Trouvez les résultats pour "%s" Query

en: Search Results for %s
fr: Chercher des résultats pour %s

en: Search Testimonial
fr: Chercher un témoignage

en: Search can be used
fr: La recherche peut être utilisée

en: Search for:
fr: Chercher pour :

en: Search results layout
fr: Mise en page des résultats de recherche

en: Search widget with subtitle
fr: Chercher un widget avec sous-titre

en: Secondary site color
fr: Conleur secondaire du site

en: Section Content:
fr: Contenu de la section :

en: Section Title:
fr: Titre de section :

en: Select Image
fr: Sélectionner image

en: Select Taxonomy
fr: Sélectionner une taxonomie

en: Select a 16px X 16px image from the file location on your computer and upload it as a favicon of your site
fr: Sélectionnez sur votre ordinateur une image en 16px x 16px et uploadé là pour être le favicon de votre site

en: Select a color
fr: Sélectionner une couleur

en: Select an image from the file location on your computer and upload it as a header logotype
fr: Sélectionnez sur votre ordinateur une image et uploadé là pour être le logotype de l'en-tête

en: Select background color.
fr: Sélectionnez une couleur du fond.

en: Select category
fr: Sélectionner une catégorie

en: Select font color.
fr: Sélectionnez la couleur de la police.

en: Select font size.
fr: Sélectionnez la taille de la police.

en: Select footer background color.
fr: Sélectionnez la couleur du fond du pied de site.

en: Select footer font color.
fr: Sélectionnez la couleur de la police du pied de site.

en: Select format for posts displaying
fr: Sélectionnez le format pour l'affichage des articles

en: Select gallery
fr: Sélectionner une galerie

en: Select header format:
fr: Sélectionner le format de l'en-tête :

en: Select news alignment
fr: Sélectionner l'alignement des actualités

en: Select one of layouts for 404 page
fr: Sélectionnez une des mises en page pour la page 404

en: Select one type of layout for archive pages
fr: Sélectionnez un type de mise en page pour la page des archives

en: Select one type of layout for search results
fr: Sélectionnez un type de mise en page pour les résultats de recherche

en: Select one type of layout for single pages
fr: Sélectionnez un type de mise en page pour des pages seules

en: Select one type of layout for single posts
fr: Sélectionnez un type de mise en page pour les articles seuls

en: Select type background image repeat
fr: Sélectionnez le type d'image de fond répétable

en: Select what type of logo you want.
fr: Sélectionnez quel type de logo vous voulez.

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Shopping cart widget
fr: Widget panier shopping

en: Shortcode block
fr: Bloc shortcode

en: Show faces:
fr: Montrer les visages :

en: Show header:
fr: Montrer l'en-tête :

en: Show in header
fr: Afficher dans l'en-tête

en: Show post counts
fr: Montrer les compteurs de l'article

en: Show stream:
fr: Afficher le flux :

en: Sidebar for shop
fr: Colonne pour le shopping

en: Single pages layout
fr: Mise en page d'une page seule

en: Single posts layout
fr: Mise en page des articles seuls

en: Site color version
fr: Version de la couleur du site

en: Skill
fr: Compétence

en: Skill percent
fr: Pourcentage de compétence

en: Social accounts
fr: Réseaux sociaux

en: Social share buttons
fr: Boutons de partage des réseaux sociaux

en: Some shortcode
fr: Quelque shortcode

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à vos critères de recherche. S'il vous plaît essayer de nouveau avec quelques mots clés différents.

en: Sorry, no results were found.
fr: Désolé, aucun résultat ne peut être trouvé.

en: Sorry: Menu Item Not Found
fr: Désolé : élément du menu non trouvé

en: Sorry: Menu Item Not Found In Trash
fr: Désolé : élément du menu non trouvé dans la corbeille

en: Sort images in portfolio single
fr: Tri des images dans un portfolio

en: Sorting items
fr: Tri des éléments

en: Square
fr: Carré

en: Styled list
fr: Liste stylée

en: Styled list widget
fr: Widget stylisé de la liste

en: Styling Options
fr: Options de style

en: Subitle:
fr: Sous-tiitre :

en: Submit Comment
fr: Soumettre le commentaire

en: Subtitle of right column
fr: Sous-titre de la colonne de droite

en: Subtitle top panel
fr: Sous-titre du panneau du haut

en: Subtitle:
fr: Sous-titre :

en: Tabbed widget containing Popular posts, and Recent Posts
fr: Widget d'onglets qui contient les articles populaires, et les articles récents

en: Tabs-posts widget
fr: Widget onglets-articles

en: Tags also can be used
fr: Les tags peuvent aussi être utilisés

en: Tags block with subtitle
fr: Bloc de tags avec sous-titre

en: Tags widget
fr: Widget tags

en: Testimonial
fr: Témoignage

en: Testimonial block
fr: Bloc témoignage

en: Testimonials
fr: Témoignages

en: Text
fr: Texte

en: Text block
fr: Bloc de texte

en: Text block with subtitle
fr: Bloc de texte avec sous-titre

en: Text block with tiltle + desc + butt
fr: Bloc de texte avec titre + desc + bout

en: Text block with title + desc + butt
fr: Bloc texte avec titre + desc + bout

en: Text for top panel
fr: Texte du panneau du haut

en: Text on top
fr: Texte en haut

en: Text widget
fr: Widget texte

en: Text, that will displayed in top panel
fr: Texte, qui sera affiché dans le panneau du haut

en: Text/HTML
fr: Texte/HTML

en: Thank you for your message!</h2>
fr: Merci pour votre message !</h2>

en: The fonts provided below are free to use custom fonts from the <a href="http://www.google.com/webfonts" target="_blank">Google Web Fonts directory</a>
fr: Les polices fournies ci-dessous sont libres d'utiliser des polices personnalisées à partir de <a href="http://www.google.com/webfonts" target="_blank">répertoire Google Web Fonts</a>

en: Theme Information
fr: Information du thème

en: Theme Information 1
fr: Information du thème 1

en: Theme Information 2
fr: Information du thème 2

en: Theme Options
fr: Options du thème

en: Theme: Categories list with icons
fr: Thème : Liste des catégories avec les icônes

en: Theme: Recent Posts
fr: Thème : Articles récents

en: Theme: vCard
fr: Thème : carte de visite

en: This field must be a valid color value.
fr: Ce champ doit être une valeur de couleur valide.

en: This field must be a valid date.
fr: Ce champ doit être une date valide.

en: This is the description field, again good for additional info.
fr: Ceci est un champ de description, encore une fois pour plus d'informations.

en: This is the example custom post type
fr: Ceci est un exemple de type d'article customisé

en: This is top adress info block.
fr: C'est le bloc d'information du haut pour l'adresse

en: This option enables you to insert information about the author of the post.
fr: Cette option vous permet d'insérer les informations concernant l'auteur de l'article.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr: Cet article est protégé par un mot de passe. Entrez celui-ci pour voir les commentaires.

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Thumbnail on inner page
fr: Miniature dans la page intérieure

en: Title Tag:
fr: Tag de titre :

en: Title for Tab:
fr: Titre pour l'onglet :

en: Title of right column
fr: Titre de la colonne de droite

en: Title top panel
fr: Titre du panneau du haut

en: Title:
fr: Titre :

en: Top adress panel
fr: Panneau du haut de l'adresse

en: Top block with address
fr: Bloc du haut avec adresse

en: Top panel Options
fr: Options panneau du haut

en: Topic:
fr: Sujet :

en: Twitter link
fr: Lien de votre Twitter

en: Twitter widget
fr: Widget Twitter

en: Type the answer!
fr: Tapez votre réponse !

en: Type the message!
fr: Tapez votre message !

en: Type the subject!
fr: Tapez votre sujet !

en: Type your email!
fr: Écrivez votre email !

en: Type your name!
fr: Tapez votre nom!

en: Typography
fr: Typographie

en: Unknown error, during message sending</h2>
fr: Une erreur inconnue est survenue pendant l'envoie du message</h2>

en: Unlimited sidebars
fr: Colonnes illimitées

en: Update Custom Category
fr: Mettre à jour la catégorie customisée

en: Update Custom Tag
fr: Mettre à jour le tag customisé

en: Update Portfolio Category
fr: Mettre à jour la catégorie du portfolio

en: Upload new files
fr: Upload nouveaux fichiers

en: Upload your own background image or pattern.
fr: Uploadé votre propre image de fond ou un motif.

en: Upload your own footer background image or pattern.
fr: Uploadé votre propre image ou motif pour le pied du site.

en: Uploaded files
fr: Fichiers uploadés

en: Use this widget to add a vCard
fr: Utilisez ce widget pour ajouter une carte de visite

en: Username:
fr: Pseudo :

en: VCard widget
fr: Widget carte de visite

en: Vertical tabs block
fr: Bloc onglets verticaux

en: View Client / Partner
fr: Voir le Client / Partenaire

en: View Feature
fr: Voir la caractéristique

en: View Gallery
fr: Voir la galerie

en: View Portfolio item
fr: Voir l'élement du portfolio

en: View Post Type
fr: Voir le type d'article

en: View Testimonial
fr: Voir le témoignage

en: Vimeo link
fr: Lien de votre Vimeo

en: Visual
fr: Visuel

en: WARNING! This will overwrite any existing options, please proceed with caution!
fr: ATTENTION ! Cela va écraser toutes les options existantes, merci de procéder avec précaution !

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Width(px):
fr: Largeur (px):

en: With this option you may activate or deactivate social share buttons.
fr: Avec cette option vous pouvez activer ou désactiver les boutons de partage des réseaux sociaux

en: Wrong  answer!
fr: Mauvaise réponse !

en: Wrong check code. Please try again</h2>
fr: Code de vérification incorrect. Merci de recommencer</h2>

en: Y/m/d
fr: d/m/Y

en: Yearly Archives: %s
fr: Archives annuelles : %s

en: Yes
fr: Oui

en: You can type shortcode of language select tht your translating plugin provide
fr: Vous pouvez choisir le type de language du shortcode que le plug-in de traduction vous fournit

en: You can upload own icon here
fr: Vous pouvez uploadé votre icône ici

en: You may add any other social share buttons to this field.
fr: Vous pouvez ajouter n'importe quel bouton de partage dans ce champ.

en: You may add any other styles for your theme to this field.
fr: Vous pouvez ajouter d'autres modèles pour votre thème dans ce champ.

en: You may create a custom sidebar to be displayed on a single page.
fr: Vous pouvez créer une colonne customisée pour être affichée dans une seule page.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
fr: Vous devez être <a href="%s">connecté</a> pour poster un commentaire.

en: You must not enter any HTML in this field, all HTML tags have been removed.
fr: Vous devez ne pas entrer tout contenu HTML dans ce champ, tout contenu HTML a été supprimé.

en: You must not enter any special characters in this field, all special characters have been removed.
fr: Vous devez ne pas entrer tout caractère spécial dans ce champ, tous les caractères spéciaux ont été supprimés.

en: You must provide a comma seperated list of numerical values for this option.
fr: Vous devez fournir une liste de valeurs numériques séparée par des virgules pour cette option.

en: You must provide a numerical value for this option.
fr: Vous devez fournir une valeur numérique pour cette option.

en: You must provide a valid URL for this option.
fr: Vous devez fournir une URL valide pour cette option.

en: You must provide a valid email for this option.
fr: Vous devez fournir un email valide pour cette option.

en: You need enter email in options panel
fr: Vous avez besoin d'entrer un email dans le panneau des options

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Your email
fr: Votre email

en: full page
fr: page entière

en: login on site
fr: connecter au site

en: oEmbed widget
fr: Widget oEmbed

en: vCard
fr: Carte de visite
